Wkładki gramofonowe

Gramofon jest urządzeniem audio o specyficznych cechach i specjalnej konstrukcji. Jako sprzęt analogowy zachował on niemal w całości rozwiązania liczące sobie dziesiątki lat, co z jednej strony ułatwia sprawę, a z drugiej utrudnia. Przede wszystkim na sprzęt ten należy patrzeć globalnie i rozpatrywać go w szerszym zakresie niż tylko talerza, na którym układa się czarną płytę i przykłada igłę. Klasowy gramofon jest wypadkową wszystkich kluczowych elementów – igły, ramienia oraz wkładki.

Od ich jakości zależy końcowy efekt. Zarówno tańsze jak i droższe wersje odtwarzaczy płyt winylowych dają nam szerokie pole do personalizacji i wymiany poszczególnych części. Najłatwiej jest wymienić igłę i jest to swoją drogą potrzeba najczęstsza – igły mają bowiem tendencję do zużywania się z czasem, a także ulegania mechanicznym uszkodzeniom. Co do wkładki, są nawet takie gramofony, które oferuje się bez niej – użytkownik ma sam dobrać najlepszą dla swoich potrzeb.

Nie zawsze też w gramofonie zamontowane jest ramię – je również mamy kupić oddzielnie. To oczywiście zabawa dla bardziej zaawansowanych i wymagających konsumentów. Ci, którzy po prostu chcą cieszyć się muzyką z czarnych płyt, kupią sobie gramofon z pełnym wyposażeniem. Taki, który posiada ramię, igłę i wkładkę.

Ta ostatnia jest bardzo ważna, bo od niej w największym stopniu zależy jakość brzmienia. Kupno nowej wkładki nie pochłonie sporych pieniędzy, więc jest to opcja warta rozważenia. Wkładki występują w dwóch podstawowych wariantach – elektromagnetycznym (MM) i magnetoelektrycznym (MC)..

Next Post

Amplitunery wielokanałowe

śr. sty 13 , 2016
Mylą się ci, którzy sądzą, że Amplituner AV Yamaha RX-V379 jako urządzenie audio jest wynalazkiem nowym. Można odnieść takie wrażenie patrząc na współczesne rozwiązania, które są nafaszerowane

Podobne