Amplitunery wielokanałowe

Mylą się ci, którzy sądzą, że Amplituner AV Yamaha RX-V379 jako urządzenie audio jest wynalazkiem nowym. Można odnieść takie wrażenie patrząc na współczesne rozwiązania, które są nafaszerowane elektroniką i kosztują krocie. Tak naprawdę jednak wszystkie te zaawansowane modele są niejako potomstwem starych wersji amplitunerów, które pojawiły się na rynku już w latach 70. Stanowiły one wówczas zupełną nowość i dały początek nowej erze w dziejach systemów audio.

Połączenie wzmacniacza akustycznego z odbiornikiem radiowym stało się sercem zestawów do odsłuchiwania muzyki w milionach domów. Swego czasu szczytem techniki były dwukanałowe amplitunery stereofoniczne. Sam wynalazek dźwięku stereo był przełomem technologicznym, bo raptem stało się jasne, że nie jesteśmy ograniczeni jednokanałową monofonią. Przez długi czas stereo było rewelacją i szczytem marzeń o doskonałym dźwięku, jednakże wraz z rozwojem elektroniki i akustyki sytuacja się zmieniła.

Dziś normą są wielokanałowe amplitunery obsługujące pięć, sześć, a nawet siedem końcówek mocy. To zupełnie inna półka techniczna. Dzięki wielokanałowym rozwiązaniom możemy cieszyć się wspaniałym brzmieniem zarówno muzyki, jak i ścieżek dźwiękowych w filmach. Można bowiem śmiało wykorzystać amplituner jako centralny element zestawu kina domowego.

Istnieją też specjalne modele amplitunerów dedykowane właśnie filmowym zastosowaniom. Miejmy na uwadze, że to urządzenia skomplikowane technicznie, co miewa swoje negatywne konsekwencje. Pełne elektronicznych układów amplitunery mogą generować więcej zakłóceń..

Next Post

Jakie słuchawki dla aktywnych?

pon. sty 18 , 2016
Uprawiając jakikolwiek sport czy jeżdżąc na rowerze nie zawsze chcemy rezygnować z ulubionej muzyki. Mając przy sobie smartfon z zapisanymi plikami lub odtwarzacz MP3 wolimy umilić sobie trening najbardziej

Podobne